Krásny a krutý debut SK DER Rally Teamu v Prešove

Víkendový debut na podujatí Majstrovstiev Slovenska v rely má za sebou nový SK DER Rally Team, vo farbách ktorého sa do rely vracia populárny Jozef (Ďodi) Béreš mladší.

Úvodný podnik nového ročníka slovenského „majstráku“ sa jazdil na tradične náročných prešovský tratiach. Tentoraz usporiadateľom vyšlo dokonalé počasie a všetky posádky si súťaž rozdelenú do troch sekcií (deväť meraných úsekov) poriadne vychutnali. „Je výborné, že môžeme začínať v Prešove, lebo tradične sú tu veľmi pekné a náročné „rýchlostky“,“ tešil sa Ďodi Béreš a netajil, že: „Na začiatku roka som vôbec nepočítal so štartom v „majstráku“. Plní sa mi tak ďalší malý sen a za to som vďačný všetkým ľuďom, ktorí stoja za naším novým tímom.“

Jozef Béreš ml. absolvuje celú sezónu v kokpite Mitsubishi Lancer Evo IX, ktoré štartuje v silnej Triede 3. A svoj potenciál, rodený talent z Debrade, ukázal hneď v úvodných kilometroch súťaže. „Na prvej ereske som sa zžíval s autom. Na druhej už som išiel tak, ako som si to predstavoval. Myšiak je pre mňa nový, ale rýchlo sa skamarátime,“ usmieval sa Ďodi po prvej sekcii. Jeho časy sa radili hneď za najrýchlejšie vozidlá silnejšej Triedy 2 a jasne sa usadil na čele svojej triedy.
Rely je však svojou nevyspytateľnosťou krásna a krutá zároveň. „Veľmi som sa tešil na druhú sekciu, lebo prvé dve rýchlostné skúšky boli len také oťukávanie sa s autom. Do druhej sekcie sme ešte doladili nastavenie auta a hneď som to cítil už na prejazdoch. Auto lepšie zatáčalo aj pérovalo. Veľmi, veľmi som sa tešil na tretiu eresku, pretože to bola typická rýchlostná skúška. Navyše sa išla cez dedinu, čo mám rád,“približuje Béreš ml. krátke okamihy na štarte RS3. „Ako náhle som však pustil spojku, tak mi utrhlo celý zadný diferenciál. Odlomili sa držiaky a diferenciál vypadol na zem. Pritom sme deň predtým všetko vymenili. Súťaž sa pre nás teda skončila skôr, ako sme chceli. Som z toho smutný. Teraz už však musíme myslieťna ďalšiu súťaž, ktorá sa pôjde v Poprade a na ktorú sa už veľmi teším,“ zakončil optimisticky Jozef Béreš mladší.

Vo farbách SK DER Rally Teamu však vedľa Ďodiho štartuje aj jeho otec Jozef Béreš, ktorý v posledných rokoch jazdí triedu historických vozidiel. Aj do Prešova priviezol svoju charakteristickú Mazdu 323 4WD, aby si užil pretekanie a pobavil svojou bravúrnou jazdou divákov. „Je mi ľúto, že v mojej triede HK2 štartujem sám, no budem jazdiť pre divákov,“ vychutnával si prešovskú rely bývalý majster Slovenska. A vôbec nešiel zle. Statočne držal tempo s mladšími a modernejšími vozidlami, no a nebyť drobného technického problému na RS7, tak by bol v celkovom hodnotení ešte vyššie. „Krátko po štarte sa nám vyvliekla hadica na turbe a celú eresku sme lapali dych. Autu chýbalo 250 koní a trochu sme sa vytrápil,“opisuje kritický úsek Jozef Béreš. „Súťaž sme si však celkovo veľmi užili. Vyhrali sme triedu a vezieme pekné body. Trať bola veľmi pekná a súťaž bola výborne organizovaná. Netrápili nás žiadne výmole na ceste a tak by mala rely vyzerať. Odchádzam domov veľmi spokojný.“

SK DER Rally Team má teda za sebou ostrý prešovský štart do novej sezóny, ktorý ukázal veľký potenciál tímu. Evidentne bude obohatením celého štartového poľa o čom sa budeme môcť presvedčiť už na druhom podujatí sezóny, ktoré sa jazdí 25. – 26.mája v Poprade.


© SK DER Rally Team | All rights reserved